Delgaz Grid a comunicat că, în 2020, a investit peste 1,5 milioane de lei pentru modernizarea și extinderea rețelei de distribuție a gazelor naturale din județul Suceava. Conform companiei, sistemul de distribuție a gazelor din județ a fost înlocuit anul trecut pe o lungime de aproximativ 1,4 kilometri, iar principalele lucrări s-au derulat în zona străzii Calea Unirii din muninipiul Suceava. Totodată, s-au realizat și lucrări de protecție catodică a conductelor din oțel în localitățile Siminicea, Frasin, Bucșoaia și Fălticeni, în timp ce la Burdujeni a fost pusă în funcțiune o stație de reglare-măsurare a gazelor naturale. Lucrări importante s-au desfășurat și pentru extinderea sistemului de distribuție, fiind puși în funcțiune aproximativ 9,8 kilometri de rețele care deservesc noi consumatori. În acest an, Delgaz Grid intenționează să înlocuiască 5 kilometri de conducte și branșamente de gaze naturale din județul nostru. Valoarea investițiilor va depăși 1,7 milioane de lei. Cele mai importante lucrări sînt prevăzute a fi demarate în zona bulevardului George Enescu și a străzii Mitropoliei, din Suceava.
1,5 milioane de lei, pentru extinderea rețelelor de gaz
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Delgazextindere rețelegaz metanSuceava
Related Content
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026