Astăzi, 14 martie, au ajuns la Suceava primele opt ambulanțe din lotul de 22 promise de Guvernul Italiei pentru Ucraina. Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a declarat ambulanțele au fost preluate la frontieră, la Siret, de viceguvernatorul regiunii Cernăuți, Artur Muntean, și că ”vor fi trimise înspre Cernăuți, Liov sau alte zone unde este nevoie de ele”. Ambulanțele sînt de tip B și nu sînt noi, ”dar sînt necesare în această perioadă pentru salvarea persoanelor aflate în nevoie”. Celelalte 14 ambulanțe din partea Guvernului Italiei urmează să ajungă în Suceava la sfîrșitul acestei săptămîni.
8 ambulanțe oferite Ucrainei de Guvernul Italiei, preluate la Siret de viceguvernatorul regiunii Cernăuți, Artur Muntean
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: ambulanțeGuvernul ItalieiSiretUcraina
Related Content
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026