Cei 142 de pompieri români care au participat la stingerea incendiilor de vegetație din Grecia au fost înaintaţi în grad în mod excepțional, astăzi, la solicitarea ministrului Afacerilor Interne, Lucian Bode, şi a şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat. Printre ei se numără și purtătorul de cuvînt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Suceava, locotenentul Alin Gabriel Găleată. Astfel, Alin Găleată a devenit căpitan. Pompierii reveniți astăzi din misiunea din Grecia în care au plecat pe 20 august au fost recompensaţi şi cu Emblema de onoare a Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă. Ceremonia a avut loc pe Platoul Centrului Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei de la Ciolpani.
A plecat în Grecia locotenent și se întoarce căpitan
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Alin Găleatăincendii GreciaISU SuceavapompieriRaed Arafat
Related Content
Final de an școlar la Cornu Luncii, cu festivități de premiere și spectacole
By
Toni
23 iunie, 2026
”Cititorii Cetății” vor să amplaseze rafturi cu cărți în cafenele din municipiul Suceava
By
Toni
23 iunie, 2026
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026