Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților și Centrul Județean de Tranfuzii au derulat o sesiune de donare de sînge la cabinetul medical al Mănăstirii Putna. Centrul de Transfuzii, prin directoarea Maria Pilat, a trimis pe teren o echipă coordonată de medicul Daniela Coriciuc și s-au recoltat 38 de unități de sînge. Pe lîngă viețuitorii Mănăstirii Putna, la donare au mai participat trei călugări de la Mănăstirea Sihăstria Putnei și trei monahii de la Mănăstirea Sucevița. Acțiunea s-a desfășurat cu binecuvîntarea arhiepiscopului Sucevei și Rădăuților, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic.
Cîțiva călugări de la Mănăstirea Putna și Mănăstirea Sihăstria Putnei au donat sînge. S-au recoltat 38 de unități de sînge
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Arhiepiscopia Sucevei și RădăuțilorCentrul Județean de Tranfuzii Suceava
Related Content
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026