Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a solicitat guvernatorului de la Cernăuți o întîlnire de urgență luni, 19 decembrie, la ora 12, pentru a găsi soluții cu privire la traficul foarte aglomerat din Vama Siret. Conform domnului Flutur, ”au apărut în spațiul public o serie de aspecte legate de motivele aglomerării excesive și doresc sa le lămurim la fața locului cu domnul guvernator Zaparaniuk, mai ales că în ultima perioadă coada de tiruri în județul Suceava a ajuns la 20 kilometri zilnic și creează un mare disconfort celor din județul Suceava, dar și celor aflați în trafic. Dacă în urma discuțiilor ajungem la concluzia că partea română trebuie să facă mai mult, mă voi adresa Ministerului Finanțelor de la București, Direcției Generale a Vămilor și Ministerului Transporturilor pentru a lua măsuri suplimentare”. Gheorghe Flutur a adăugat: ”Nu sînt de acord cu acest ping-pong al răspunderii și de aceea, după ce au fost mai multe contacte telefonice cu cei de la Cernăuți, am solicitat o întîlnire față în față, la PTF Siret”.
Coada la tiruri la Vama Siret, întinsă pe 20 de kilometri. Gheorghe Flutur, întîlnire de urgență cu guvernatorul Cernăuților, luni, la ora 12.00
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Cernăuțicoadă de tiruriGheorghe FluturSuceavaVama Siret
Related Content
Final de an școlar la Cornu Luncii, cu festivități de premiere și spectacole
By
Toni
23 iunie, 2026
”Cititorii Cetății” vor să amplaseze rafturi cu cărți în cafenele din municipiul Suceava
By
Toni
23 iunie, 2026
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026