Distincția de maior în retragere din partea Primăriei Rădăuți, pentru Gheorghe Șindilariu, la împlinirea vîrstei de 100 de ani

Luni, 24 aprilie, primarul Rădăuților, Bogdan Loghin, și reprezentanții veteranilor de război l-au sărbătorit pe Gheorghe Șindilariu, care a împlinit 100 de ani. Conform Primăriei Rădăuți, ”a fost un moment de mare sărbătoare, la care primarul Bogdan Loghin a luat parte alături de reprezentanții veteranilor, ce l-au distins cu funcția de maior în retragere. Diplomele, distincțiile, florile sau premiile simbolice primite de veteran nu se compară cu bucuria unei case în care s-au reunit să-i cînte <La mulți ani!> trei generații în jurul tortului pe care scrie 100!”. Invalizii şi veteranii de război sînt sărbătoriţi oficial pe 29 aprilie, ziua în care, în 1902, regele Carol I instituia prin decret calitatea de veteran de război pentru cei care au luptat pentru Independenţă.

 

Exit mobile version