Zilele acestea, pe sectorul Vatra Dornei-Broșteni din bazinul rîului Bistrița se desfășoară un exercițiu de simulare a producerii de inundații. Directorul Sistemului de Gospodărire a Apelor Suceava, Daniel Drăgoi, a transmis că scopul exercițiului vizează verificarea modului de funcționare a fluxului informațional meteorologic și hidrologic de avertizare-alarmare a populației, dar și modul de întocmire a rapoartelor operative privind efectele fenomenelor periculoase. El a adăugat: „Acest exercițiu reprezintă și o ocazie de a verifica și îmbunătăți modul în care conlucrează structurile implicate în gestionarea situațiilor de urgență generate de inundații”. În exercițiu sînt implicate următoarele structuri: Centrul Operativ pentru Situații de Urgență din Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Administrația Națională Apele Române, Centrul Meteorologic Regional Moldova, Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor și Administrația Bazinală de Apă Siret. De asemenea, la acțiune participă reprezentanți ai SGA Suceava și ai formațiilor de lucru din Cîmpulung și Gura Humorului, precum și ai Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, ai ISU <Bucovina> și ai Comitetelor Locale pentru Situații de Urgență din Vatra Dornei, Dorna Arini, Crucea și Broșteni.
