Foarte probabil, arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, Înalt PreaSfinția Sa Calinic, urmează să fie externat de la Institutul de Boli Cardiovasculare din Iași, miercuri, 17 ianuarie. Înaltul Calinic a fost internat acolo luni, 15 ianuarie, după ce în cursul dimineții i s-a făcut rău, a fost transportat la Spitalul Clinic Județean Suceava, iar apoi a fost transportat cu un elicopter la Iași. O echipă de intervenție coordonată de profesorul doctor Cristian Stătescu i-a implantat un stimulator cardiac Înaltului Calinic, durata bateriei fiind de aproximativ 15 ani. Într-un interviu acordat televiziunii Intermedia, medicul a afirmat că evoluția pacientului este bună și că acesta ar putea fi externat în cursul zilei de miercuri.
Înaltului Calinic i-a fost implantat un stimulator cardiac și se așteaptă ca acesta să fie externat miercuri, 17 ianuarie
-
By Toni

dig
- Categories: Actualitate
- Tags: Înaltul Calinic externareÎnaltul Calinic stimulator cardiac
Related Content
Final de an școlar la Cornu Luncii, cu festivități de premiere și spectacole
By
Toni
23 iunie, 2026
”Cititorii Cetății” vor să amplaseze rafturi cu cărți în cafenele din municipiul Suceava
By
Toni
23 iunie, 2026
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026