Într-o intervenție telefonică la Radio Top, directorul Muzeului Național al Bucovinei, Emil Ursu, a declarat că ambasadoarei SUA la București, Katleen Kavalec, i-a plăcut și la Muzeul de Istorie, și la Muzeul Satului Bucovinean, și la Cetatea de Scaun a Sucevei. Întrebat dacă doamna Kavalec a vizitat muzeul sau doar a fost prezentă la evenimentul care a marcat deschiderea expoziției de fotografie din centrul Sucevei dedicată celor 25 de Parteneriat Strategic SUA – România, domnul Ursu a spus: ”A vizitat două spații, respectiv sala Sfatului Domnesc și sala dedicată comunismului. A ascultat poveștile și părea plăcut impresionată. Cert este că în următoarele zile, atît la Muzeul Satului, cît și la Cetate a stat mai mult decît era planificat. La Muzeul Satului a stat extrem de mult”.
