Municipiul Suceava a reintrat în ”verde”

În județul Suceava s-au raportat 21 de cazuri noi de coronavirus, cu nouă în minus comparativ cu ziua precedentă, după ce au fost făcute 465 de teste. Numărul cazurilor active s-a redus cu 72, de la 770 la 698. În municipiul Suceava sînt 132 de cazuri în evoluție, cu 25 mai puține decît la raportarea anterioară. Rata de infectare a scăzut de la 1,55 la 1,29 la mia de locuitori. În celelalte municipii, situația se prezintă astfel: Rădăuți – 34 de cazuri și o incidență de 1,01, Fălticeni – 45 de cazuri și o rată de infectare de 1,74, Cîmpulung – 21 de cazuri și o incidență de 1,26, și Vatra Dornei -38 de cazuri și o rată de infectare de 3,13. Paisprezece localități nu au nici un caz activ de infecție COVID, alte 14 au cîte un caz, 46 au sub cinci, 28 sub zece, iar 12 peste zece. Incidența cazurilor de îmbolnăvire a coborît de la 1,18 la 1,06 la mie. Pînă în prezent, la nivelul județului Suceava, 151.916 persoane au fost vaccinate împotriva coronavirusului. 101.242 dintre acestea au făcut și rapelul, iar 24.103 au primit și doza a III-a. Pe 20 noiembrie, în județul nostru s-au vaccinat 1.064 de persoane, din care 326 cu prima doză. Pe de altă parte, între ultimele două raportări, două persoane au decedat în județul Suceava, din cauza infecției cu COVID-19. Totodată, au fost internate 13 persoane suspecte de coronavirus, iar 13 au fost externate.

Exit mobile version