Directorul Muzeului Național al Bucovinei, Emil Ursu, a declarat, la Radio Top, că din 8 septembrie, la Suceava va putea fi vizionată o expoziție de pictură a Margaretei Catrinu. El a precizat că artista va face o donație <foarte consistentă> instituției pe care o coordonează. Emil Ursu a mai spus că, tot luna aceasta, în colaborare cu Muzeul Olteniei din Craiova, la Suceava va fi deschisă o expoziție dedicată fostului om politic și diplomat Nicolae Titulescu, de la a cărui naștere s-au împlinit 140 de ani în martie. Directorul Ursu a adăugat că în data de 23 septembrie, la Muzeul Național Brukenthal din Sibiu va fi vernisată o expoziție de sculptură semnată Ion Mîndrescu. Vor fi expuse piese din patrimoniul muzeului sucevean și din colecția autorului.
Muzeul Național al Bucovinei, la Muzeul Național Brukenthal din Sibiu, cu o expoziție a sculptorului Ion Mîndrescu
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Ion MîndrescuMuzeul Național al BucovineiMuzeul Național Brukenthal din Sibiusculptură
Related Content
”Cititorii Cetății” vor să amplaseze rafturi cu cărți în cafenele din municipiul Suceava
By
Toni
23 iunie, 2026
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026