Sîmbătă, 18 mai, în intervalul orar 17.00 – 24.00, Observatorul Astronomic și Planetariul USV organizează „Noaptea Muzeelor”, activitate inclusă în programul „Zile și nopți studențești”. Într-un comunicat al universității sucevene se arată că ”evenimentul va cuprinde programe de planetariu, observații astronomice, dacă cerul va fi senin, expoziții, dezbateri de tip masă rotundă în turnul de observații”. Totodată va putea fi vizitată expoziția temporară Vox Antiqua – Artă și inginerie în radiourile de altădată, din colecția inginerului Procopie Florin Gușul. Această expoziție va fi găzduită de Observatorul USV pînă pe 15 iunie, iar intrarea este gratuită.
Planetariul universității sucevene participă la ”Noaptea Muzeelor” sîmbătă, 18 mai, între orele 17.00 și 24.00
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Noaptea MuzeelorObservator SuceavaUSV
Related Content
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026