Președintele Consiliului de Administrație al Spitalului Județean de Urgență <Sfîntul Ioan cel Nou> Suceava, consilierul județean Ioan Bădeliță, speră ca actualul curs de comunicare la care participă întreg personalul unității sanitare să-și dovedească utilitatea. El afirmă că ar fi păcat să nu se întîmple așa, date fiind investițiile realizate de-a lungul timpului. Consilierul liberal a declarat: „Sper să le fie de folos cursul angajaților spitalului, pentru că e păcat ca lucrurile să nu se schimbe în bine pe partea de comunicare. Acolo unde este factorul uman mai e mult de lucru în ceea ce privește empatia dintre bolnav și cadrele medicale. Putem critica multe, dar Spitalul Județean a beneficiat de tot ceea ce a avut nevoie din partea Consiliului Județean oricînd și oricine a fost manager. De aceea, e păcat ca serviciile medicale să nu fie la înălțime. În domeniul medical, factorul uman este extrem de important. Empatia creează încredere și îl ajută pe un bolnav spre vindecare. Procesul de vindecare merge altfel cînd omul este optimist”. Ioan Bădeliță a mai spus că este convins că în spitalul din Suceava sînt numeroși angajați de calitate și a adăugat: „Încet-încet, sper ca normalitatea să fie înspre mai bine în privința relației cadru medical – pacient”.
Președintele Consiliului de Administrație al Spitalului Județean Suceava, Ioan Bădeliță: Sper să le fie de folos cursul angajaților spitalului, pentru că e păcat ca lucrurile să nu se schimbe în bine pe partea de comunicare
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: cursuri de comunicareIoan BădelițăSpitalul Județean Suceava
Related Content
Final de an școlar la Cornu Luncii, cu festivități de premiere și spectacole
By
Toni
23 iunie, 2026
”Cititorii Cetății” vor să amplaseze rafturi cu cărți în cafenele din municipiul Suceava
By
Toni
23 iunie, 2026
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026