Primarul Rădăuților, Bogdan Loghin, a invitat directorii de școli de pe raza localității la o întîlnire în care s-a ridicat problema banilor colectați de la părinți pentru fondul clasei ori pentru fondul școlii. Primarul a transmis un mesaj în care arată că părinții nu trebuie să dea nici un leu. Domnul Loghin a arătat: ”Unitățile de învățămînt primesc fonduri pentru funcționare din bugetul local al Primăriei, la care se adaugă sponsorizările, fondurile europene și fondurile venite benevol prin Asociațiile de părinți, care au personalitate juridică, și care dețin o formă legală de funcționare, demonstrînd transparență fiscală. Nu se admit alte forme de <colectă> venită de la părinți, și așa greu încercați de toate neajunsurile vremurilor complicate pe care le trăim! În acest sens, azi, 20 septembrie 2022, am convocat în sala de ședințe a Primăriei toți directorii unităților de învățământ din municipiul Rădăuți, discutîndu-se exact aspectele menționate mai sus! De la draperii, covoare, flori, medalii, diferite obiecte birotice și/sau electronice, costurile acestora NU trebuie să fie suportate de părinții elevilor din unitățile de învățămînt!”.
Primarul Rădăuților, Bogdan Loghin: Părinții elevilor nu trebuie să dea nici un leu pentru fondul clasei sau pentru fondul școlii
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Bogdan Loghinfondul claseifondul școliiRădăuți
Related Content
Final de an școlar la Cornu Luncii, cu festivități de premiere și spectacole
By
Toni
23 iunie, 2026
”Cititorii Cetății” vor să amplaseze rafturi cu cărți în cafenele din municipiul Suceava
By
Toni
23 iunie, 2026
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026