Rectorul Universității ”Ștefan cel Mare”, Mihai Dimian, a anunțat că printr-un proiect PNRR va fi amenajată o sală de cinematograf la Observatorul Astronomic și Planetariul USV. Proiectul se intitulează ”Consolidarea, reabilitarea, extinderea şi refuncţionalizarea Observatorului astronomic şi Planetariului USV”. La Observator vor fi realizate și un laborator de realitate virtuală şi augmentată, un muzeu al ştiinţei, o librărie universitară şi o gelaterie.
Sală de cinematograf, la Observatorul Astronomic din Suceava
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Mihai DimianObservatorul Astronomic SuceavaPlanetariul USV
Related Content
Final de an școlar la Cornu Luncii, cu festivități de premiere și spectacole
By
Toni
23 iunie, 2026
”Cititorii Cetății” vor să amplaseze rafturi cu cărți în cafenele din municipiul Suceava
By
Toni
23 iunie, 2026
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026