Într-o intervenție telefonică la Radio Top, primarul Siretului, Adrian Popoiu, a afirmat că în Noaptea de Înviere toate bisericile din oraș au fost pline. Acesta a spus: ”Gîndiți-vă că în orașul Siret avem două mănăstiri, cinci biserici ortodoxe, o biserică greco-catolică, care și ea a sărbătorit Paștele, și penticostalii, și creștinii după evanghelie. În toate bisericile din orașul Siret a fost aglomerație și s-a sărbătorit așa cum trebuie, creștinește”. Într-o postare prealabilă pe pagina sa de Facebook, primarul spunea că ”la Siret, sărbătoresc Învierea Domnului mănăstirile ortodoxe Sfîntul Onufrie și Acoperămîntul Maicii Domnului, Bisericile ortodoxe Sfîntul Ioan Botezătorul, Sfînta Treime, Sfinții Împărați Constantin și Elena, Sfîntul Ierarh Nicolae, Biserica greco-catolică Schimbarea la Față, iar duminică dimineața și Biserica Apostolică Penticostală Betel și Biserica Creștină după Evanghelie Harul”.
Toate bisericile din Siret, pline în Noaptea de Înviere
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Adrian PopoiuBiserici SiretPaște Siret
Related Content
Final de an școlar la Cornu Luncii, cu festivități de premiere și spectacole
By
Toni
23 iunie, 2026
”Cititorii Cetății” vor să amplaseze rafturi cu cărți în cafenele din municipiul Suceava
By
Toni
23 iunie, 2026
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026