Universitarii Popa și Dimian, premiați de municipalitate

Astăzi, la deschiderea anului academic 2021/2022 la Universitatea „Ștefan cel Mare”, primarul Ion Lungu le-a înmînat titlurile de cetățean de onoare al municipiului Suceava rectorului Valentin Popa și prorectorului Mihai Dimian. Primarul a transmis mesajul municipalității și a subliniat încă o dată activitatea rectorului și a prorectorului în dezvoltarea universității, ceea ce a determinat declararea celor doi drept cetățeni de onoare. El a menționat că această dezvoltare continuă cu deschiderea Facultății de Medicină, care va contribui și la dezvoltarea municipiului în anii care vor urma. Ion Lungu a mai spus: „Valul patru al pandemiei este în plină desfășurare. Am făcut un apel la vaccinare către studenți și cadrele didactice. Trebuie să facem tot ce ne stă în putință pentru a readuce rata de infectare la un nivel mai bun, astfel încît restricțiile impuse în oraș să fie cît mai mici, iar cursurile să poată avea loc în format fizic”.

Exit mobile version