Generalul în rezervă Vasile Moțoc, fost adjunct la Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, consideră că partea ucraineană se face vinovată pentru cozile de tiruri de zeci de kilometri formate la noi în perioada Sărbătorilor de Iarnă. Întrebat la Radio Top despre cine este vinovat de cozile kilometrice de la Vama Siret, domnul Moțoc a afirmat: ”Eu cred că vina este în partea ucraineană 100%, pentru că erau foarte comozi, capacitate redusă de primire a propriilor lor cetățeni. Noi nu controlăm ce pleacă din țară. Intrau în țara lor și erau obligați să-i primească cît mai rapid, în condiții de război”. În ceea ce privește Punctul de Trecere a Frontierei Vicovu de Sus deschis de curînd, domnul Moțoc a afirmat: ”Din punctul meu de vedere, Vicovul l-aș fi deschis numai pentru autoturisme, pentru că o să facem o aglomerație și în zona respectivă care va face rău atît vicovenilor, cît și tuturor satelor tranzitate. Vedeți ce înseamnă staționarea acestor tiruri. Au șoseaua proaspăt refăcută și acum cred că trebuie să o luăm de la capăt. Pe de altă parte, în condițiile actuale mai degrevezi Siretul”.
Vasile Moțoc, fost adjunct al Poliției Române de Frontieră, ar fi deschis Punctul de Trecere a Frontierei de la Vicovu de Sus numai pentru autoturisme
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Generalul în rezervă Vasile MoțocPTF Vicovu de SusVama Siret
Related Content
Final de an școlar la Cornu Luncii, cu festivități de premiere și spectacole
By
Toni
23 iunie, 2026
”Cititorii Cetății” vor să amplaseze rafturi cu cărți în cafenele din municipiul Suceava
By
Toni
23 iunie, 2026
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026