Primarul Sucevei, Ion Lungu, a declarat, la Radio Top că, din 2004, de cînd a devenit șeful municipalității, în unitățile de învățămînt din oraș s-au investit aproximativ 100 de milioane de euro, din care peste jumătate reprezintă fonduri europene. Primarul a mai spus: „Din punct de vedere al infrastructurii, unitățile școlare sînt pregătite și eu sînt bucuros că se face și performanță în educație. Sînt colegiile de top, <Petru Rareș>, <Ștefan cel Mare> și <Mihai Eminescu>, dar și alte școli au rezultate”. Ion Lungu a adăugat: „Municipalitatea stimulează performanța și le acordă premii celor cu media 10 la Bacalaureat și la Evaluarea Națională. Îi premiem și pe cei cu performanțe la olimpiade și la alte genuri de întreceri la nivel național”. La această dată, în sistemul de educație din Suceava sînt în derulare proiecte în valoare de 20 de milioane de euro.
100 de milioane de euro pentru școlile sucevene, în 18 ani. Jumătate din sumă reprezintă fonduri europene
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: investițiiIon LungușcoliSuceava
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
By
Toni
18 iunie, 2026