Primarul din Adîncata, Viorel Cucu, a declarat că pînă la finalul acestui an se va încheia procesul de modernizare a sediului primăriei și se va finaliza construirea sălii de sport. La primărie lucrările au început în luna mai a acestui an printr-un proiect finanțat prin Programul Operațional Regional în valoare de 500.000 de euro. 300.000 de euro sînt din fonduri europene, iar 200.000 de euro reprezintă contribuția de la bugetul local. Viorel Cucu a spus că pentru sala de sport a avut mai multe discuții cu firma care realizează lucrările, pentru ca acestea să fie terminate pînă la finalul acestei luni. Primarul a amintit că noua sală de sport se construiește la Școala cu clasele V-VIII ”Ioan Băncescu”. Investiția se ridică la 1,2 milioane de euro și se realizează cu fonduri europene atrase prin Programul Operațional Regional, în baza unui proiect promovat la Agenția de Dezvoltare Regională Nord Est, prin Programul Național de Dezvoltare Rurală.
Adîncata. Pînă la finele anului va fi gata sala de sport de la Școala ”Ioan Băncescu” și se va termina de modernizat sediul primăriei
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: primar Adîncata Viorel Cucusală de sport Adîncata
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
By
Toni
18 iunie, 2026