Primarul Sucevei, Ion Lungu, a declarat, la Radio Top, că abonații sistemului centralizat de termoficare au căldură la parametri normali. De asemenea, el a afirmat că producătorul de energie termică <Bioenergy> dispune de biomasă pentru două luni și continuă să se aprovizioneze. Primarul a mai spus: „După eforturi considerabile ne bagă și Guvernul în seamă, iar Ministerul Dezvoltării va deconta 50% din suma facturată pentru achiziția de biomasă realizată de către <Bioenergy> pînă în martie 2023. Anterior se discuta de combustibili fosili, de eoliene, de solare, și cînd venea vorba de biomasă eram pe nicăieri. Acum sîntem legiferați și banii vor fi decontați de Ministerul Dezvoltării”. Ion Lungu a menționat că, în martie, va fi depus un proiect pe fonduri europene pentru continuarea reabilitării rețelelor și punctelor termice și a adăugat: „Sînt optimist că într-o zi vom avea un serviciu de încălzire civilizat și la costuri suportabile pentru populație”. Tot la Radio Top, primarul Sucevei a spus că anul acesta s-au înregistrat aproximativ 100 de solicitări de rebranșare la sistemul public de termoficare.
Centrala termică a Sucevei are biomasă pentru două luni. 100 de solicitări, pentru rebranșarea la sistemul centralizat de încălzire
-
By Toni
