Facturile la gaz s-au scumpit cu 20% la Primăria Șcheia și la școala din satul cu același nume, ceea ce îngrijorează administrația locală. Primarul Vasile Andriciuc a declarat, la Radio Top, că ultima factură la gaz a fost de 6.800 de lei la primărie și de 9.800 de lei la unitatea de învățămînt. El a afirmat: „Facturile sînt cam piperate. Este o problemă cu facturile. Cheltuielile pe care le vom avea în viitorul apropiat trebuie foarte bine chivernisite. Cred că vom ajunge și la regimul ăla de a face economii. Vom fi mult mai activi și bine organizați pentru a reduce cheltuielile cu încălzirea”. Pe de altă parte, întrebat dacă au fost solicitări de ajutoare pentru încălzirea locuinței cu lemne, primarul a răspuns că au fost cazuri izolate și a adăugat: „Fiecare gospodar din Șcheia știe să-și asigure lemnele din vară. De asemenea, gospodarii au în beci o barabulă, o zacuscă și-un rachiu. Există totuși oameni certați cu traiul normal. Sînt situații cînd prin Serviciul de Asistență Socială îi monitorizăm și luăm toate măsurile, astfel încît să nu avem probleme deosebite”.
Facturile la gaz, mai scumpe cu 20% la primărie și la școală
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: facturi gaz metanprimărieȘcheiaVasile Andriciuc
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
By
Toni
18 iunie, 2026