Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, atrage atenția că lipsa de forță de muncă a dus la întîrzieri în executarea lucrărilor de reabilitare și modernizare a drumurilor. În ședința de astăzi a deliberativului el a afirmat: „Una din cauzele întîrzierilor a fost vremea proastă, dar cu siguranță a contat și lipsa forței de muncă. De foarte multe ori am găsit nepermis de puțini muncitori pe șantiere. Am avut foarte multe discuții, am somat firmele constructoare. Este de fond această problemă a lipsei forței de muncă în toată țara”. Șeful administrației județene consideră că o soluție ar fi aducerea de muncitori din Ucraina și chiar din Serbia. Președintele Flutur a arătat: „I-am expus premierului Florin Cîțu situația și am propus să aducem muncitori din afară, din Serbia, din Ucraina… Este o soluție care ar salva mediul de afaceri pentru perioada care urmează”.
Flutur: Lipsa forței de muncă întîrzie lucrările
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: Forță de muncăGheorghe FluturlucrăriSuceava
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026