Inginera Nicoleta Cristina Nichiforiuc, noul administrator public al Rădăuților

Inginera Nicoleta Cristina Nichiforiuc este noul administrator public al municipiului Rădăuți, în baza unei decizii emise de primarul Bogdan Loghin. Ea preia postul rămas vacant după ce Haralambie Herghelegiu a murit înecat în stațiunea Neptun, în data de 1 septembrie. Consilierul primarului Loghin, Corneliu Cîrdeiu, a transmis că Nicoleta Nichiforiuc a absolvit Facultatea de Cadastru a Universității Tehnice „Ghe. Asachi” din Iași, în 1997, și un curs de management, în 2021. Doamna Nichiforiuc a lucrat în domeniul privat, iar din 2011 a fost expert tehnic judiciar la Tribunalul Suceava. În 2020, Nicoleta Nichiforiuc a devenit consilier local din partea PNL. Potrivit procedurilor legale, noul administrator public va demisiona din funcția de consilier, iar locul său va fi luat de Beatrice – Daniela Juravle.

Exit mobile version