Primarul Sucevei, Ion Lungu, a declarat, la Radio Top, că nu înțelege cum s-a putut întîmpla ca fostul rector al Universității „Ștefan cel Mare” Adrian Graur să fie desemnat de-abia anul acesta cetățean de onoare al orașului. Tot anul acesta au devenit cetățeni de onoare ai Sucevei rectorul USV, Valentin Popa, și prorectorul Mihai Dimian. Primarul a afirmat: „Mi s-a părut corect ca universitatea să aibă recunoscute aceste persoane. Nu știu cum s-a întîmplat că a scăpat domnul Graur să nu fie declarat pînă acum cetățean de onoare. El a fost declarat cetățean centenar în 2018. Cînd am căutat în arhive am constatat că nu e cetățean de onoare și mi s-a părut normal să reparăm această eroare, fiindcă trebuie să-i dăm Cezarului ce este al Cezarului”. Ion Lungu a completat: „Am o relație bună cu universitatea, cu domnul rector Popa, cu domnul prorector Dimian. Însă, bazele infrastructurii le-a pus domnul Graur și trebuie să-i recunoaștem meritele. Domnul Popa a contribuit decisiv la înființarea Facultății de Medicină la Suceava, în timp ce domnul Dimian este un cercetător foarte bun și ne-a ajutat în perioada de pandemie”.
Ion Lungu: Nu înțeleg cum de a trecut atîta timp pînă cînd Adrian Graur a devenit cetățean de onoare al Sucevei
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: Adrian GraurIon LunguMihai DimianValentin Popa
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026