Primăria Suceava vrea să reabiliteze cele 38 de adăposturi de protecție civilă, <pentru orice eventualitate>. Primarul Ion Lungu a afirmat: „Vom prelua adăposturile aflate în administrarea asociațiilor de proprietari, fiindcă vrem să le modernizăm, să le reabilităm. Nu trebuie să ne panicăm, dar trebuie să pregătim aceste adăposturi”. El a adăugat: „Sînt ale primăriei, sînt și la persoane private, la cei care au construit blocuri. Împreună cu cei de la ISU vom face o corelare a numărului de adăposturi și le vom pregăti pentru orice eventualitate”. Majoritatea adăposturilor de protecție civilă din Suceava se află la subsolurile blocurilor și sînt folosite drept magazii de către locatari.
Lungu: Nu trebuie să ne panicăm, dar trebuie să pregătim adăposturile de protecția civilă
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: adăposturi de protecție civilăSuceava
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026