Noua seră floricolă a municipalității sucevene a fost amenajată, dar încă nu poate deveni funcțională din cauză că trebuie cuplată la rețeaua de gaz. Șeful Direcției Domeniului Public din cadrul Primăriei, Marian Andronache, a declarat, la Radio Top: „Sera este pregătită, mobilată, însă nu-i realizat racordul la gaz. Este o rețea de gaz la sediu, dar nu face față pentru seră. De aceea, trebuie mărită secțiunea și o să dureze un picuț. Oricum, anul ăsta ne-am descurcat cu sera veche și cu o seră închiriată”. Marian Andronache a adăugat: „Totuși, sper că peste două – trei luni să inaugurăm noua seră floricolă, pentru ca în toamnă să putem intra în ea cu flori”. Valoarea totală a investiției este de peste 2 milioane de lei, iar fondurile provin din bugetul local.
Marian Andronache: Sper ca peste două-trei luni să inaugurăm noua seră floricolă
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: floriMarian AndronacheserăSuceava
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
By
Toni
18 iunie, 2026