Primarul de Cîmpulung Moldovenesc, Mihăiță Negură, este de acord cu o eventuală reorganizare administrativ-teritorială a localităților. El a declarat prin telefon, la Radio Top, că fostul raion Cîmpulung a avut în subordine administrativă 10 localități și a adăugat: „S-ar părea că istoria se repetă și că această formă de administrație ar prinde contur”. Primarul a mai spus: „Nu-i exclus ca într-un viitor apropiat să ajungem la noua formă teritorial-administrativă pentru că are avantajele ei. În primul rînd tot ceea ce înseamnă bani plătiți pentru fiecare localitate din structura organizatorică”. Mihăiță Negură a subliniat că subiectul reorganizării administrativ-teritoriale îl interesează și trebuie analizat cu multă atenție. Primarul Negură a spus că în Polonia funcționează de mai mult timp structuri administrative care înglobează cîte 10 localități și care funcționează cu succes. În anul 1950, fostul județ Cîmpulung a fost înglobat în regiunea Suceava, iar orașul a devenit reședința raionului Cîmpulung. Cîmpulungul a fost declarat municipiu în 1995.
Negură nu a uitat că a existat raionul Cîmpulung
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: Cîmpulung MoldovenescMihăiță Negurăraionreorganizare administrativ-teritorială
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
By
Toni
18 iunie, 2026