Consilierul local USR-PLUS Dan Nichiforel este de părere că soluția vizînd amenajarea unui sens giratoriu în zona fostei uzine electrice din Suceava pentru fluidizarea traficului dinspre și către Ipotești, așa cum propune primarul PNL, Ion Lungu, nu este cea mai bună. El crede că mai potrivite ar fi pasajele subterane sau supraterane, chiar dacă sînt scumpe. Consilierul USR-PLUS a declarat, la Radio Top: „Sensul giratoriu nu știu dacă e cea mai bună soluție. Sensurile giratorii înseamnă rezistență de flux pe trafic. Așadar, nu va fi un trafic mai intens. Dimpotrivă, va fi un trafic mai lent. O soluție care să fluidizeze circulația în zonă ar fi pasajele subterane sau supraterane, ori căile de acces adiționale între centrul Sucevei, cartierul Europa și Ipotești. Varianta cu pasajele este foarte scumpă, dar nu sînt alte soluții pentru fluidizarea traficului cu adevărat”. Dan Nichiforel a adăugat: „În general, sensurile giratorii micșorează fluxul de trafic, sînt o rezistență. Sînt cele mai ieftine, însă, au marele neajuns că ștrangulează circulația”.
Nichiforel: Un giratoriu la intrarea din Ipotești nu e bun
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: Dan NichiforelIpoteștipasajesens giratoriuSuceava
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
By
Toni
18 iunie, 2026