Viceprimarul Sucevei, Lucian Harșovschi, a anunțat că iluminatul stradal va fi întrerupt în această seară, în intervalul orar 20.30-21.30, pe tronsonul cuprins între Primărie și Complexul Comercial Bucovina, pentru a marca cea de-a XIV-a ediție a evenimentului „Ora Pămîntului”. „Ora Pămîntului” este cea mai mare manifestare voluntară de mediu din istorie. Viceprimarul a transmis următorul mesaj: „Fie că sînteți acasă sau la serviciu, vă îndemn și pe voi să faceți același lucru preț de o oră, să luați și să oferiți o pauză planetei prin stingerea luminilor. De asemenea, este și un moment al conștientizării. Nu doar o oră pe an trebuie să avem grijă de mediul înconjurător, ci zi de zi”. Lucian Harșovschi a adăugat: „Municipiul Suceava face parte, deja, din rîndul orașelor prietenoase cu mediul, iar una dintre măsurile luate de Primărie în acest sens o reprezintă înlocuirea întregului sistem de iluminat clasic. S-au montat 3.843 de lămpi cu LED pentru iluminat stradal și alte peste 9.200 în 22 de unități școlare”. Lucian Harșovschi a conchis: „Protejăm natura și trăim în armonie cu aceasta, gîndindu-ne și la viitorul copiilor noștri”.
O oră fără iluminat public
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: iluminatLucian HarșovschiOra PămîntuluiSuceava
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
By
Toni
18 iunie, 2026