
Un ou roșu, unul galben și unul albastru au fost montate unul lîngă altul în zona Bulevardului Bogdan Vodă, din centrul municipiului Rădăuți, acolo unde în week-end circulația mașinilor este interzisă. Au fost montate și cîteva bănci deosebite, despre care primarul Bogdan Loghin spune că ”deși modelul este unul german, ele au fost executate în Rădăuți. Curba părții superioare este gîndită pentru a putea fi depozitate în interiorul ei reviste și ziare, care să ne țină companie în momentele de odihnă”. Primarul a repetat în ceea ce privește bulevardul că dorința este aceea ”de a-l transforma într-un veritabil Centru Cultural în aer liber, unde creativitatea și diversitatea să se intersecteze, spre a oferi comunității noastre bucuria vieții”. Pietonalul de week-end care leagă Mănăstirea Bogdana de Casa de Cultură are pînă într-un kilometru. Într-o discuție avută cu primarul Loghin, acesta a spus că dacă proiectul se va bucura de succes, atunci pietonalul va fi extins dincolo de Casa de Cultură. (Foto: Cătălin Urdoi)
