Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan, a semnat contractul pentru noi investiții din fonduri europene la Spitalul Clinic Județean de Urgență “Sfîntul Ioan cel Nou”. Este vorba despre achiziționarea de echipamente medicale pentru Secția de Pediatrie și pentru Secția de Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie, în cadrul proiectului „BLOOM – Formarea vieții minorilor noștri, promovarea sănătății lor”. Valoarea totală a proiectului este de aproape 976.000 de euro, din care peste 530.000 sînt alocați spitalului din Suceava, iar restul Spitalului Districtual Central Kolomyia, Ucraina.
Proiectul va începe de luna viitoare și are o durată de implementare de 24 de luni. Acesta prevede, pe lîngă dotarea spitalului cu echipamente medicale, realizarea de protocoale medicale între cele două unități spitalicești privind telemedicina.
Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan, a declarat: “Fiecare echipament, fiecare investiție în infrastructura medicală din județ reprezintă un pas înainte pentru sănătatea noastră, pentru un sistem medical cît mai performant și accesibil tuturor. Vreau să le mulțumesc pentru implicare și profesionalism colegilor din cadrul Direcției de Proiecte cu Finanțare Externă a Consiliului Județean Suceava. Au fost în spatele multor proiecte importante pentru județ și avem nevoie în 2025 să atragem și multe fonduri europene, atît de necesare în următorii ani județului nostru”.
