Municipiul Suceava a primit Premiul de Excelență la categoria „Investiții și Regenerarea Urbană a Spațiilor Urbane”, în cadrul Galei Asociației Municipiilor din România – AMR 2022, care a fost găzduită de Opera Națională din București. Primarul Ion Lungu a transmis că premiul a fost acordat în mod special pentru înființarea zonei de agrement de pe malul rîului Suceava. El a mai informat că în aplicație a prezentat și zona de Agrement Tătărași, amenajată pe o suprafață de 7,4 hectare cu debarcader, spații de relaxare și locuri de joacă pentru copii. Totodată, primarul a prezentat fișele de proiect pentru amenajarea zonelor de agrement în Parcul Șipote și în Păduricea Zamca. Ion Lungu a menționat că este al cincilea premiu de excelență pe care îl primește municipalitatea suceveană din partea AMR, după cele în Educație și pentru iluminat public, transport public electric local și gestionarea deșeurilor.
Premiu de excelență din partea AMR, pentru înființarea zonei de agrement de pe malul rîului Suceava
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: AMRIon LungupremiuSuceavaZonă de agrement
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
By
Toni
18 iunie, 2026