Directorul TPL, Gabriel Petruc, a fost mandatat de primarul Ion Lungu să majoreze salariile angajaților cu 10%. Primarul a declarat că la TPL este o responsabilitate mare, mai ales în cazul șoferilor de autobuze. El a afirmat: „Le dăm autobuze de 500.000 de euro și au o responsabilitate foarte mare. Eu le mulțumesc pentru efortul pe care-l fac. M-am implicat personal și am reușit să mărim an de an salariile celor de la TPL, deși eram limitați de acel contract la nivel de ramură. Vom face același lucru și în acest an”. Totodată, primarul a subliniat că i-a solicitat directorului Petruc suplimentarea autobuzelor mari pe linia 1 și ca linia 29 din Ițcani să meargă și la Gostat.
Salariile angajaților TPL Suceava vor fi majorate cu 10%
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: majorări salarialeTPL Suceava
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026