Noua seră floricolă a municipalității sucevene va fi terminată în cel mult o lună, însă nu va deveni funcțională automat din pricina problemelor legate de alimentarea cu gaz. Șeful Direcției Domeniului Public din Primăria Suceava, Marian Andronache, a afirmat, la Radio Top: „Mai avem două sau trei săptămîni, maxim o lună pînă la finalizarea serei. Însă, necazul e cu gazul. Există rețea de alimentare cu gaz la sera veche, dar ea trebuie redimensionată și trebuie mărită secțiunea conductei”. Marian Andronache a completat: „Pînă cînd dă Delgaz Grid toate avizele și pînă cînd se apucă firma de treabă durează. De aceea, s-ar putea să nu reușim să deschidem sera anul acesta, așa cum ne-am propus, ci de-abia în primăvară. Însă avem unde să producem flori. Mai avem sera veche și sera închiriată din apropiere”. Valoarea totală a investiției în noua seră floricolă a Sucevei este de 2,3 milioane de lei, iar fondurile provin din bugetul local.
Sera primăriei, aproape gata, dar nu e gaz
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: Marian Andronacheseră floricolăSuceava
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
By
Toni
18 iunie, 2026