Președintele PNL Suceava, Gheorghe Flutur, spune că toți primarii liberali vor candida la alegerile de anul viitor, cu una-două excepții, fără să le numească, însă. Într-o emisiune la Radio Top, domnul Flutur a spus că partidul are 54 de primari cu carnet de partid și alți doi, cel de la Frătăuții Vechi și cel de la Gura Humorului, care au candidat ca independenți cu susținerea PNL. Acesta a adăugat că și primarii de la Brodina, Frătăuții Noi, Broșteni și Marginea vor candida din partea PNL. Așadar, este vorba despre un total de 60 de primari din cei 114 existenți în județul Suceava. Referitor la primarii care nu vor mai candida, Gheorghe Flutur a spus: ”Probabil că vor fi una-două excepții care nu vor mai merge mai departe, vom vedea la momentul ăla, dar de sănătate sau de vîrstă oameni au socotit că nu trebuie să mai meargă. Avem pregătite rezervele, care sînt foarte bune”. Cel mai probabil, nu vor mai candida primarul de la Vatra Dornei, Ilie Boncheș, și cel de la Șcheia, Vasile Andriciuc. Domnul Flutur a adăugat: ”PNL-ul este pregătit pentru treaba asta, însă trebuie să fim și conștienți că vin partidele din opoziție care ne toacă. Da, oameni buni, dar eu o să răspund din șanț, de pe macara, că sînt în șantiere. Măcar asta vreau să arăt populației, ce am făcut. Ei o să judece dacă e bine, dacă e rău, dar sînt foarte multe șantiere”. Domnul Flutur a spus că toți cei 60 de primari au șanse de reușită pentru că și-au făcut treaba și fiindcă alegerile vor avea loc într-un singur tur.
Întrebat despre șansele sale pentru un nou mandat de președinte al Consiliului Județean, Gheorghe Flutur a spus: ”Am văzut și eu că dau unii sondaje și nu știu ce. Și noi am măsurat. Eu vă spun că nu s-a schimbat decît un pic în bine față de 2020. Eu atunci am făcut 43%, iar prin redistribuire noi ne-am dus la 50 și ceva la sută. Acum sînt vreo două-trei procente în plus în trei rînduri de sondaje făcute. Bine, nu mi-o iau în cap. Lumea cred că realizează, vede și proiecte de toate felurile. Trebuie, însă, să fim atenți și sînt foarte conștient că există un mare pericol, există o categorie de populație supărată pe toată clasa politică, dar noi am făcut mai multă administrație decît politică”.
