
La salonul Prestige Ballroom, din municipiul Suceava, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean, Gheorghe Șoldan, a participat alături de echipa PSD Suceava, la o întîlnire cu cîteva sute de pensionari. Invitata specială a fost ministra Muncii și Solidarității Sociale, Simona Bucura Oprescu.
Într-un mesaj al domnului Șoldan se arată: ”În prima parte a întîlnirii am discutat despre echipa PSD Suceava și programul de dezvoltare a județului pe care îl voi implementa în calitate de președinte al Consiliului Județean Suceava. Am subliniat necesitatea unei schimbări într-un județ condus de prea mulți ani de un politician care a demonstrat că nu poate mai mult. Realitățile și statisticile vorbesc de la sine: județul nostru este subdezvoltat în comparație cu alte regiuni ale țării. În partea a doua a discuțiilor, subiectul principal a fost noua lege a pensiilor și beneficiile aduse pensionarilor.
Simona Bucura Oprescu a explicat că pensiile vor fi majorate anual, la 1 ianuarie, în funcție de rata medie a inflației, plus 50% din creșterea reală a salariului mediu brut. De la 1 ianuarie 2024, punctul de pensie a crescut cu 13,8%, de la 1.785 lei la 2.032 lei. Mai mult, începînd cu 1 septembrie 2024, mulți pensionari vor beneficia de o nouă majorare datorită recalculării. Nu pot să uit demagogia colegilor de coaliție care ne spuneau că nu sînt bani să mărim pensiile, iar apoi, după ce legea a fost adoptată, au umplut cutiile poștale din Suceava lăudîndu-se că datorită lor s-a întîmplat această majorare. Cu PSD la guvernare, oamenii au fost întotdeauna pe primul loc și așa vor rămîne!
Spre finalul întîlnirii, Simona Bucura Oprescu și-a făcut timp să răspundă întrebărilor din sală și a discutat cu mai multe persoane despre nelămuririle pe care le aveau în legătură cu recalcularea pensiilor. În tot acest timp am avut discuții plăcute și interesante cu o mare parte dintre cei prezenți și recunosc că am primit multe sfaturi bune. Printre sugestii se numărau și înființarea de centre de zi unde seniorii să poată socializa, construirea de cămine de bătrîni, precum și servicii de îngrijiri medicale la domiciliu și sprijin la domiciliu. Sînt tînăr, dar conștient că, fără sacrificiile și dedicarea vîrstnicilor și pensionarilor noștri nu am fi ajuns astăzi aici. Este datoria noastră să le oferim condiții mai bune și să le asigurăm un trai demn, ca semn de recunoștință pentru tot ce au făcut pentru comunitatea noastră. Am încredere că pe 9 iunie vom aduce schimbarea de care atît municipiul Suceava, cît și județul Suceava au nevoie!”.
