Săptămîna viitoare, în municipiul Suceava ar putea fi efectuate operațiuni de dezinsecție pentru combaterea căpușelor. Într-o intervenție telefonică la Radio Top, viceprimarul Marian Andronache a declarat că totul depinde de vreme. El a subliniat că pentru ca operațiunea să aibă efect, din momentul stropirii este nevoie de o perioadă de cel puțin 48 de ore fără precipitații. Viceprimarul a mai spus că se va face dezinsecție în spațiile de joacă, în parcuri, în zona de agrement Tătărași și la Muzeul Satului Bucovinean pe o suprafață totală de 147.000 de metri pătrați. Pe de altă parte, întrebat cum a fost primită măsura prin care s-au montat bănci de o parte și de alta a bulevardului George Enescu, Marian Andronache a răspuns: „A fost primită foarte, foarte, foarte bine. Bine, băncile erau cerute cu mult timp înainte, mai ales de persoane în vîrstă, care se deplasau, de exemplu, în Piața George Enescu. Veneau dinspre Catedrală sau dinspre Mobilă și mergeau în Piața Mică. Aveau nevoie de bănci pentru a se odihni, așa după un mers de 50-100 de metri. Nu s-au pus neapărat la o anumită distanță, ci, efectiv, pentru odihnă pentru cei vîrstnici”. Viceprimarul Andronache a adăugat: „Fiind și perioada cu epidemia de coronavirus, băncile de pe bulevard au fost chiar binevenite, pentru că dacă lumea se odihnește în parcuri, parcurile se umplu imediat pe vreme călduroasă și nu pot sta mai mult de două persoane pe bancă pentru a respecta distanțarea. Atunci, am văzut că și astea de pe bulevard sînt folosite”. Marian Andronache a precizat că bănci au mai fost montate pe marginea tronsonului cuprins între Policlinică și stația de la Bancă, la Gară la Burdujeni și în locurile de joacă.
Dezinsecție pentru combaterea căpușelor
-
By Toni

- Categories: Sănătate
Related Content
Ambulanțierii suceveni, instruiți de un medic cu peste 25 de ani de experiență în urgențe
By
Toni
20 iunie, 2026