Prefectul de Suceava, Alexandru Moldovan, a dispus intensificarea controalelor dată fiind tendința de creștere a cazurilor de infectare cu noul coronavirus. El a menționat că, ieri, polițiștii au efectuat verificări la 22 de societăți comerciale și la 3.774 de persoane aflate în autoizolare la domiciliu și au aplicat nouă amenzi în valoare totală de 5.000 de lei, pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a răspîndirii COVID – 19. Prefectul a adăugat că, zilnic, pe teren se află echipe mixte de control formate din reprezentanți ai Poliției, Jandarmeriei, Inspectoratului pentru Situații de Urgență, Inspectoratului Teritorial de Muncă, Direcției de Sănătate Publică și Direcției Sanitar Veterinarii. Aceștia verifică aplicarea măsurilor de protecție împotriva infectării cu COVID-19, în special în centrele comerciale, în mijloacele de transport în comun și la angajatori. Prefectul Moldovan a spus: „Recomandăm sucevenilor să respecte măsurile dispuse pentru limitarea răspîndirii COVID-19 și să rămînă la fel de responsabili și implicați în acțiunile de prevenire a infectării cu noul coronavirus”.
Mai multe cazuri de infectare, mai multe controale
-
By Toni

- Categories: Sănătate
Related Content
Ambulanțierii suceveni, instruiți de un medic cu peste 25 de ani de experiență în urgențe
By
Toni
20 iunie, 2026