Managerul Spitalului Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou”, medicul Alexandru Calancea, le mulțumește sucevenilor și celor implicați în gestionarea crizei sanitare și susține că „lupta nu s-a încheiat”. În același timp, el dă asigurări că spitalul pe care-l coordonează și întreg personalul medical din județ se vor implica total pentru ca „în cel mai scurt timp Suceava să strălucească și mai tare decît a făcut-o vreodată”. Doctorul Calancea a mai spus: „Suceava şi-a învăţat lecţia dură a acestei pandemii, a renăscut, și-a adunat ultimele forțe, a făcut front comun cu autorităţile, dar cel mai important a beneficiat de înţelegerea, perseverenţa şi spiritul de sacrificiu al întregii populaţii a judeţului”. În județul Suceava rata de infectare cu noul coronavirus este de 0,92 la mia de locuitori, fiind cea mai redusă din țară.
Managerul SJU, mesaj de mulțumire pentru suceveni
-
By Toni

- Categories: Sănătate
- Tags: Alexandru CalanceaspitalSuceava
Related Content
Ambulanțierii suceveni, instruiți de un medic cu peste 25 de ani de experiență în urgențe
By
Toni
20 iunie, 2026