Primarul Adrian Popoiu a anunțat că au început livrările de echipamente la noul Ambulatoriu Integrat al Spitalului de Boli Cronice Siret. Conform primarului, ”noua clădire a ambulatoriului este aproape finalizată și în paralel colaborăm cu furnizorii să livreze cele peste 500 de echipamente medicale, dotări și piese de mobilier medical specific achiziționate. Montajul acestor dotări și instructajul cadrelor medicale se va desfășura etapizat în următoarele săptămîni, pentru a pune în funcțiune noua investiție cît mai curînd. Printre dotările de nouă generație se numără un computer tomograf (CT), un osteodensitometru, ecograf, echipamente pentru balneo-fizio-terapie și altele”. Investiția în valoare de 2,5 milioane de euro este din fonduri euorpene nerambursabile.
Nu mai puțin de 500 de echipamente medicale, pentru ambulatoriul spitalului de la Siret
-
By Toni

- Categories: Sănătate
- Tags: ambulatoriu Siretprimarul Adrian PopoiuSpital Siret dotări
Related Content
Ambulanțierii suceveni, instruiți de un medic cu peste 25 de ani de experiență în urgențe
By
Toni
20 iunie, 2026