Centrele de vaccinare în sălile de sport, o eroare

Decanul Facultății de Educație Fizică și Sport din cadrul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, profesorul Petru Ghervan, susține că dacă școala începe fără orele de educație fizică, atunci nu se mai poate vorbi despre sport. Totodată, el este de părere că decizia autorităților de a înființa centre de vaccinare anti-COVID în sălile de sport ale unităților de învățămînt nu este una tocmai fericită. Prezent în studioul Radio Top, decanul a declarat: „În momentul cînd s-a pus problema centrelor de vaccinare nu s-a gîndit nimeni, probabil, la momentul acela, la ceea ce se poate întîmpla, și este de înțeles pentru că școlile erau închise. Dar dacă se redeschid școlile și se va continua cu centrele de vaccinare în sălile de sport eu cred că e o eroare din toate punctele de vedere, inclusiv din punct de vedere al condițiilor epidemiologice. Adică, aduci în școală oameni despre care nu știi nimic, chiar dacă acele centre nu-s chiar în școli și există anumite trasee”. Profesorul Ghervan a adăugat: „Sînt saloane de nunți, sînt hale diverse care nu funcționează în momentul de față. Poate ar fi bine ca acolo să se relocheze centrele de vaccinare, pentru că e o masă mare de copii a căror sănătate depinde și de orele de educație fizică”. În municipiul Suceava, de exemplu, centre de vaccinare anti-COVID au fost amenajate în sălile de sport de la Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Școala nr.9 „Ion Creangă” din Obcini, Școala nr.11 din Burdujeni și Școala nr.7 din Ițcani. Nici unul dintre aceste centre nu funcționează.

Exit mobile version