Voluntariat: Salcîmi plantați pe raza comunei Șcheia

Patru hectare de teren degradat din satele Șcheia și Mihoveni au fost plantate cu salcîm, la inițiativa consilierului local Ionela Lenuța Carvațchi. Acțiunea a fost organizată de Primăria Șcheia, Consiliului Local Șcheia, organizațiile Cercetașii României și Ținutul Fagilor Suceava, firma Urspack, cea care a pus la dispoziție puieții, și mai mulți voluntari, dintre care numeroși copii. Referitor la această acțiune, primarul Vasile Andriciuc a declarat: ”Inițiativa este lăudabilă, pentru că în primul rînd cultivă dragostea pentru mediul înconjurător, dar și hărnicia și dorința copiilor de a avea plantația lor de salcîmi. Mulțumim doamnei consilier pentru inițiativă și asta demonstrează încă o dată că la nivelul comunei Șcheia sînt oameni care gîndesc și fac fapte frumoase pentru noi toți”.

Exit mobile version