Numai 3 din cei 24 de jucători ai Forestei sînt vaccinați

Doar trei din cei 24 de jucători ai echipei de fotbal de Liga a III-a Foresta Suceava s-au vaccinat împotriva COVID-19. În schimb, întreg staff-ul formației este vaccinat. Luna trecută, jucătorii și staff-ul Forestei au stat o perioadă în carantină, după ce au fost depistate cinci cazuri de COVID în rîndul fotbaliștilor. Președintele clubului, Andrei Ciutac, a declarat, la Radio Top: „Membrii staff-ului sînt cu toții vaccinați, inclusiv antrenorul, antrenorul secund și maseurul. Din păcate nu se vaccinează și fotbaliștii. Au făcut doar trei dintre ei vaccinul. Ceilalți au fel de fel de motive pentru care nu vor să se vaccineze. Dar nu pot să oblig pe nimeni să se vaccineze. Am încercat să le explic, să le aduc argumente și prin puterea propriului exemplu, pentru că eu m-am vaccinat, însă fără folos. Le-am mai explicat și recent fotbaliștilor că au colegi care s-au vaccinat și sînt bine mersi. Cei cinci care au trecut prin boală nu necesită, teoretic, vaccinarea. Mai sînt cei trei vaccinați. Cu ceilalți voi mai vorbi și poate s-or vaccina”. Președintele Forestei a mai spus că jucătorii nevaccinați sau care nu au trecut prin boală sînt testați săptămînal. Testele sînt plătite de club. Din cauza carantinei, Foresta nu a putut evolua în prima etapă, în meciul cu Hușana Huși.

Exit mobile version