Aproape 5.000 de decese, în şapte luni

Foto

Direcţia de Sănătate Publică Suceava a informat că, în primele şapte luni din 2015, în judeţ au fost raportate 4.773 de decese şi 4.643 de naşteri. Situaţia DSP mai relevă că, din totalul deceselor, 78,31% au fost înregistrate în rîndul persoanelor cu vîrsta de peste 75 de ani. De asemenea, majoritatea deceselor, adică 73,36%, au survenit la domiciliu, iar restul în spital. Raportul DSP Suceava evidenţiază creşterea incidenţei unor boli precum cele de inimă sau mintale. Astfel, numărul bolnavilor cu hipertensiune arterială a crescut în primele şapte luni ale acestui an comparativ cu aceeaşi perioadă din 2014, de la 65.405 la 68.596. Creşteri semnificative s-au înregistrat şi la cazurile de cardiopatie ischemică, de la 33.078 la 33.732, la diabet zaharat, de la 24.533 la 25.916, şi la tulburări mintale, de la 17.170 la 17.944.

Exit mobile version