Doi elevi ai Colegiului Silvic „Bucovina” din Cîmpulung Moldovenesc au fost premiaţi la etapa internaţională a concursului „Tineri în pădurile Europei”. Astfel, Vasile Halip a obţinut premiul I, iar Eduard Cocriş a luat premiul III. Un alt elev al colegiului cîmpulungean, Gabriel Crăciun, s-a clasat pe locul IV. Elevii au fost îndrumaţi de profesoara Alina Cuciurean. La competiţia internaţională, care s-a desfăşurat, săptămîna trecută, la Buşteni, au participat 33 de elevi din 11 ţări. Potrivit Inspectoratului Şcolar Suceava, concursul are ca obiective educarea şi conştientizarea tinerilor cu privire la gestionarea durabilă a pădurilor şi conservarea biodiversităţii.
Cîştigători la concursul „Tineri în pădurile Europei”
-
By Toni
- Categories: Ştiri
Related Content
Un autoturism a părăsit partea carosabilă și a lovit un cap de pod, la Zamostea
By
Toni
15 februarie, 2026
360 de locuri de muncă vacante, la nivelul județului Suceava
By
Toni
18 decembrie, 2025