Discuţiile pe marginea PUG-ului Sucevei, un eşec

Foto

La Primăria Suceava a avut loc, astăzi, o întîlnire pe marginea reactualizării Planului Urbanistic General, pentru următorii 10 ani. Pe lîngă conducerea municipalităţii, la discuţii au luat parte reprezentanţii realizatorilor documentaţiei, consilieri locali şi cetăţeni. Problema a apărut în momentul cînd s-a ajuns la capitolul „circulaţie”. Asta, după ce realizatorii PUG-ului au propus ca pentru fluidizarea traficului în zona centrală să fie construit un drum de-a lungul pîrîului Cacaina, prin Parcul Şipote. Prezent la discuţii, deputatul PNL Ioan Balan a respins categoric această variantă. El a menţionat că zona Parcului Şipote trebuie să rămînă una verde, cu alei de promenadă. Proiectul PUG-ului Sucevei se află în dezbatere publică pînă pe 18 noiembrie. Planul este realizat de o asociere de firme coordonată de „Urban Tim” Bucureşti contra sumei de 800.000 de lei. Fondurile provin din bugetul local.

Exit mobile version