La Primăria Suceava a avut loc, astăzi, o întîlnire pe marginea reactualizării Planului Urbanistic General, pentru următorii 10 ani. Pe lîngă conducerea municipalităţii, la discuţii au luat parte reprezentanţii realizatorilor documentaţiei, consilieri locali şi cetăţeni. Problema a apărut în momentul cînd s-a ajuns la capitolul „circulaţie”. Asta, după ce realizatorii PUG-ului au propus ca pentru fluidizarea traficului în zona centrală să fie construit un drum de-a lungul pîrîului Cacaina, prin Parcul Şipote. Prezent la discuţii, deputatul PNL Ioan Balan a respins categoric această variantă. El a menţionat că zona Parcului Şipote trebuie să rămînă una verde, cu alei de promenadă. Proiectul PUG-ului Sucevei se află în dezbatere publică pînă pe 18 noiembrie. Planul este realizat de o asociere de firme coordonată de „Urban Tim” Bucureşti contra sumei de 800.000 de lei. Fondurile provin din bugetul local.
Discuţiile pe marginea PUG-ului Sucevei, un eşec
-
By Toni
- Categories: Ştiri
Related Content
Un autoturism a părăsit partea carosabilă și a lovit un cap de pod, la Zamostea
By
Toni
15 februarie, 2026
360 de locuri de muncă vacante, la nivelul județului Suceava
By
Toni
18 decembrie, 2025