Dolhasca: Referendum pentru revenirea la statutul de comună

Foto
Foto

Oraşul Dolhasca vrea să revină la statutul de comună, pierdut în 2004. Pentru asta, conducerea localităţii doreşte să organizeze un referendum. Primăriţa din Dolhasca, Maria Cojocaru, a declarat că oamenii sînt nemulţumiţi deoarece odată cu aplicarea noului Cod Fiscal li s-au majorat impozitele. Maria Cojocaru a spus că, de exemplu, dacă anul trecut un cetăţean a avut de achitat pentru impozitul pe teren în zona A a oraşului 89 de lei, în 2016 suma a crescut la 418 lei. Primăriţa a adăugat: „Întrucît cetăţenii nu dispun de venituri suplimentare, în localitate nu avem investitori, considerăm că pentru a sprijini cetăţenii este bine să trecem la statutul de comună”. Maria Cojocaru a menţionat că despre intenţia organizării referendumului va informa Prefectura Suceava şi Consiliul Local Dolhasca, pentru a vedea dacă acceptă ideea. În situaţia unui răspuns pozitiv, la vot trebuie să se prezinte 30% din populaţia înscrisă în listele electorale permanente. Referendumul va fi validat dacă opţiunile valabil exprimate vor reprezenta cel puţin 25% din totalul celor prezenţi la urne.

Exit mobile version