Mai multe gospodării din Broşteni riscau să fie inundate ieri, la prînz, din cauza barajelor de gheaţă formate pe albia pîrîului Neagra. Zăpoarele au blocat cursul apei. Potrivit unei informări a Prefecturii Suceava, pentru prevenirea inundării locuinţelor din apropiere, podul de gheaţă, care se întindea pe aproximativ 400 de metri, a fost spart cu un utilaj. La operaţiune au participat lucrători ai Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Broşteni şi poliţişti. Zona este sub monitorizarea Serviciului Voluntar.
Pod de gheaţă spart, la Broşteni
-
By Toni

- Categories: Ştiri
Related Content
Un autoturism a părăsit partea carosabilă și a lovit un cap de pod, la Zamostea
By
Toni
15 februarie, 2026
360 de locuri de muncă vacante, la nivelul județului Suceava
By
Toni
18 decembrie, 2025