Şcolile din Şcheia, pregătite pentru noul an de învăţămînt

Foto
Foto

Şcoala nr. 2 „Dimitrie Păcurariu” din satul Şcheia a fost reabilitată în întregime. Au fost amenajate şase noi săli de clasă, trei încăperi pentru grădiniţă, două laboratoare, o sală de festivităţi, o sală de sport şi un cabinet stomatologic. Primarul comunei Şcheia, Vasile Andriciuc, a declarat că investiţia în valoare de 2,5 milioane de lei a fost realizată cu bani din bugetul local. Domnul Andriciuc a mai spus că unităţile de învăţămînt din comună sînt pregătite pentru începerea noului an şcolar, toate avînd autorizaţie sanitară de funcţionare. Primarul a adăugat că sînt făcute şi stocuri de lemne pentru iarnă. În cele trei şcoli din Şcheia învaţă peste 700 de copii.

Exit mobile version